Czym jest Marszałkowski Budżet Obywatelski

Śląskie jest Ci bliskie? Masz pomysł, jak sprawić by było jeszcze piękniejsze, bardziej przyjazne i takie, jakiego oczekują mieszkańcy? Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego daje możliwość zrealizowania pomysłów i planów, które wpłyną na rozwój regionu.

Jak to działa?

Co roku w budżecie województwa śląskiego określana będzie pula środków, o wydatkowaniu której zdecydują mieszkańcy. W ramach budżetu obywatelskiego będzie można zgłosić zadanie wojewódzkie lub podregionalne, a o realizacji poszczególnych projektów zdecydują mieszkańcy w powszechnym głosowaniu.

Wcześniej odwiedzimy wybrane miasta w naszym województwie i spotkamy się z zainteresowanymi mieszkańcami, by opowiedzieć o zasadach, projektach które można zrealizować i procedurach, którym będzie podlegało zgłoszone zadanie.

Głosowanie odbędzie się jesienią – zgodnie z przyjętym harmonogramem. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy województwa, którzy będą mieli do dyspozycji 4 głosy (jeden na zadanie wojewódzkie i 3 na zadania podregionalne). Głosować będzie można elektronicznie – za pośrednictwem naszej strony.

Wyniki poznamy w grudniu, a projekty zrealizuje Urząd Marszałkowski w 2020 roku.

Załączniki
Regulamin Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego - tekst jednolity (Uchwała Sejmiku nr VI/12/11/2019) [PDF 384,6kB]

Linki do stron zewnętrznych
Uchwała nr 1032/42/VI/2019 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 22.05.2019 w sprawie: wskazania kwoty środków na realizację Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego
Uchwała nr 1033/42/VI/2019 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 22.05.2019 r. w sprawie: określenia harmonogramu I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego w 2019 roku