Warsztaty "Śląsk - naszą wizytówką"

 graf.  mat. organizatora graf. mat. organizatora

Podregion: podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze

Wartość zadania: 64 842,20 zł

Punkty: 68

W lipca 2020 w ramach zadania Warsztaty „Śląsk – naszą wizytówką” ruszył dwudniowy cykl warsztatów dla dzieci w ramach, którego odbyły się zajęcia ceramiczne połączone z własnoręcznym tworzeniem naczyń. Przeprowadzona została również lekcja historii stroju górniczego na Śląsku, która wzbogacona była o prezentację kilkunastu specjalnie przygotowanych strojów górniczych z XX wieku do lat współczesnych. Na scenie wodnej obiektu Wieże KWK Polska w programie kabaretowym wystąpił Teatr Trip wraz z grupą muzyczną „Dejcie pozór”. Na koniec wieczoru przed publicznością wystąpiła Śląska Grupa Bluesowa z repertuarem, nawiązującym do śp. lidera grupy Jana Kyksa Skrzeka – górnika, który stał się muzykiem.

W drugim dniu warsztatów odbyły się kreatywne zajęcia tworzenia zabawek z tworzyw sztucznych. Zorganizowane zostały również zabawy śląskie, które prowadzone były przez Fabrykę Kultury oraz warsztaty meandrów gwary śląskiej. Uzupełnieniem wydarzeń był koncert w wykonaniu Joli Literskiej i towarzyszącego jej zespołu uznanych muzyków śląskich. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinariów śląskich, którym towarzyszyły opowieści związane z tradycjami kuchennymi Górnego Śląska. Wieczór zakończył koncert Anthimosa Apostolisa i jego Quartetu instrumentalistów.

Trzeci dzień poświęcony był warsztatom pieśni śląskich w teorii i praktyce, które przeprowadzone zostały przez Grzegorza Płonkę, Tomasza Drozdka i Michała Nita. Na zakończenie ostatniego dnia odbył się koncert wirtuozów m.in. ze Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Gliwic.