Ratujmy Częstochowską Fabrykę Zapałek. Jak zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe w skali światowej ponadnarodowe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Międzypokoleniowy transfer doświadczenia poprzez wydawnictwo, wystawę, sympozjum.
Podregion obejmujący powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa
Wartość zadania: 69 500,00 zł
Punkty: 2204
W ramach zadania zrealizowanego ze środków Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2020 r. wydany został album monograficzny Częstochowskiej Fabryki Zapałek, zorganizowano również wystawę poświęcaną jej historii.
Wydany album nosił tytuł „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy” i ukazuje kompleksowo historię produkcji zapałek w Częstochowie od 1881 roku do współczesności. Jest to praca trzech autorów: dr hab. Anny Odrzywolskiej, prof. UJD w Częstochowie, prof. zw. dr hab. Dariusza Złotkowskiego i dr hab. Łukasza Gawła, prof. UJ - dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Redakcję naukową powierzono dr hab. Annie Odrzywolskiej. Recenzentką była dr hab. Katarzyna Zalasińska dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z myślą o zwiedzających Fabrykę - Muzeum, która należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego została zorganizowana wystawa pt. „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy”. Ekspozycja zawiera trzydzieści stojaków malowanych proszkowo z dwustronnym nadrukiem - materiały tekstowe i ikonograficzne, które w ciekawy sposób prezentują historię Fabryki.