Wyznaczenie Zbójnickiej Ścieżki Trzech Harnasi

Ścieżka Trzech Harnasi fot. Przemysław Romanek

Podregion obejmujący powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała

Wartość zadania: 140 000,00

Punkty: 1929

W ramach zadania wyznaczone zostały 34 kilometry ścieżki górskiej o nazwie Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi, która przeznaczona jest dla biegaczy, rowerzystów do turystyki pieszej, nordic walking, ski-tur. Trasa tworząca Zbójnicką Ścieżkę Trzech Harnasi znajduje się pomiędzy Trójstykiem w Jaworzynce a Rajczą i przechodzi przez Krężelkę, Sołowy Wierch, Zwardoń, Rachowiec, Sól Kiczorę, Zabawę i Hulboje.

Ścieżka górska łączy istniejące już wiaty wypoczynkowe umiejscowione na trasie: Trójstyk -  Czadeczka - Beskidek Rachowiec – Park Rajcza z nowo powstałymi w miejscowościach Zwardoń Myto U Burego, Sól Kiczora U Janosika w Staroniach U Ondraszka oraz w Rajczy. Wiaty wyposażone zostały w ławy, stoły oraz murowane miejsca na ognisko.

Na trasie ustawiono tablice z informacjami o faunie i florze regionu, jak również ciekawostki historyczne o zbójnikach Sebastianie Burym, Janosiku i Ondraszku. Każda z ustawionych tablic dodatkowo zawiera, dostępną dla osób niewidomych lub niedowidzących, tabliczkę z tłumaczeniem na język Braille’a.

Na ścieżce zamontowano cztery stacje do naprawy rowerów wraz ze stojakiem, które zostały oznaczone dużymi tablicami informacyjnymi.

Postawione zostały również tabliczki: kierunkowe, informujące, z kodami QR przekierowujące do gogle earth oraz do utworzonej strony internetowej.

W ramach  realizacji zadania 3 października 2020 roku odbył się Rajd Trzech Prezydentów, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Rajd rozpoczął się na Trójstyku a zakończył w Parku w Rajczy. Uczestnicy mieli do przejścia 34 km. Nad bezpieczeństwem na całej trasie czuwali przewodnicy górscy, ratownicy medyczni oraz strażacy OSP. Na zakończenie rajdu odbył się festyn w amfiteatrze w Rajczy z udziałem kapel góralskich.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Ścieżka Trzech Harnasi Ścieżka Trzech Harnasi Ścieżka Trzech Harnasi Ścieżka Trzech Harnasi Ścieżka Trzech Harnasi Ścieżka Trzech Harnasi Ścieżka Trzech Harnasi - Rajd Trzech Prezydentów Ścieżka Trzech Harnasi - Rajd Trzech Prezydentów Ścieżka Trzech Harnasi - Rajd Trzech Prezydentów

Linki do stron zewnętrznych
Zbójnicka Ścieżka Trzech Harnasi