Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach - Zdroju.

 Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska

Pula EKO

Wartość zadania : 2 478 000 zł

Punkty: 5818

W ramach zadania wybudowane zostało Inhalatorium z Eko- zakątkiem na terenie Uzdrowiska Goczałkowice- Zdrój Sp. z o.o.

Goczałkowicka tężnia to pierwszy obiekt w Polsce, który pracuje w systemie hybrydowym zamkniętym, tzn. że oprócz klasycznej tężni solankowej działającej w oparciu o zasadę rozbryzgu kropel solanki o gałązki tarniny, zastosowano generatory aerozolu solankowego, które będą wspomagały funkcjonowanie klasycznej tężni. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje atmosfera bogata w aerozol solny i inne niezbędne mikroelementy jak jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas czy żelazo, a wszelkie zamontowane systemy filtrujące i uniemożliwiające dostanie się zanieczyszczeń z otoczenia, dają bezpieczeństwo korzystającym z niej pacjentom.

Zastosowane rozwiązanie pozwala na całoroczne funkcjonowanie inhalatorium.

Inhalacja to klasyczna metoda terapii instrumentalnej, polegająca na dostarczeniu do dróg oddechowych pacjenta substancji czynnej w postaci aerozolu. Aerozole lecznicze charakteryzują się różną wielkością cząstek, im mniejsze, tym głębiej docierają do obszarów dróg oddechowych.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zastosowanym w goczałkowickim Inhalatorium, uzyskano wielkość cząstek substancji leczniczych, które docierają do rożnych obszarów dróg oddechowych, dając efekty terapeutyczne zbliżone do tych osiąganych za pośrednictwem nowoczesnych nebulizatorów.

Inhalacja jest podstawą leczenia:

 • chorób układu oddechowego,
 • astmy,
 • infekcji i stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • przewlekłych chorób płuc

Dzięki realizacji zadania w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego z inhalacji będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Województwa Śląskiego ze szczególnym wskazaniem dzieci i osób starszych. W trakcie terapii prowadzona będzie również nauka prawidłowego oddechu tak, aby zmaksymalizować efekt leczniczy.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach – Zdroju. fot. Barbara Podgórska