Konserwacja kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Anny w Bielsku-Białej
Podregion obejmujący powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała
Wartość zadania: 964 494,96 zł
Punkty: 1992
W ramach zadania przeprowadzono prace remontowe i konserwatorskie bielskiej kaplicy zamkowej. Największy wpływ na jej architekturę mieli książęta Sułkowscy (1752–1945), którzy pierwszych przekształceń dokonali zapewne po pożarze zamku w 1753 r.
W latach 1945–1960 doprowadzono do dewastacji świątyni oraz włamań do krypt i bezczeszczenia szczątków zmarłych. W 1960 r. przeszła w ręce Kościoła polskokatolickiego, który zmieniwszy układ i wystrój użytkował ją do początku lat 90. W 1998 r. prawnym właścicielem obiektu stało się działające na zamku muzeum (od 1947), które rozpoczęło długoletnie prace badawcze nad jej historią.
Na przełomie lat 2019–2020 w obrębie kaplicy przeprowadzono badania eksploracyjne krypt grobowych. Prace te doprowadziły do identyfikacji osób pochowanych w poszczególnych grobowcach. Jednocześnie zrealizowano badania archeologiczne mające na celu rozpoznanie reliktów wcześniejszej zabudowy. W wyniku tych działań odkryto pozostałości średniowiecznej baszty zamkowej, fragment muru obronnego miasta oraz ślady wcześniejszych faz architektonicznych kaplicy.
29 maja 2020 r. rozpoczęto remont zgodnie z projektem architektonicznym zatwierdzonym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Bielsku-Białej. Środki na remont pozyskano dzięki oddanym głosom w I edycji MBO, w ramach której zgłoszone zadanie dot. modernizacji Kaplicy zyskało przychylność mieszkańców.
W ramach zadania wykonano:
- podbicie ścian fundamentowych wraz z ich ankrowaniem,
- remont płyt zamykających krypty,
- wykonanie izolacji poziomych (iniekcje) wraz z warstwami nowej posadzki,
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- wzmocnienie uszkodzonych ścian (przemurowania i przeszycia) wraz z odtworzeniem ozdobnych profili,
- wykonanie prac związanych z zabezpieczeniem polichromii na sklepieniu i ścianach
- prace tynkarskie i malarskie,
- wykonanie instalacji elektrycznych i alarmowych,
- remont odsłoniętej empory łączącej wnętrze kaplicy z pomieszczeniami zamku.
Prace zakończono 14 lutego 2021 r. Świątynia na powrót stała się mauzoleum książęcego rodu Sułkowskich, integralną częścią zabytkowej przestrzeni bielskiego zamku – siedziby Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.