Opis projektu:
Wędrujące Obrazy to rotacyjna wystawa między szkołami w Bielsku-Białej, prezentująca dzieła wybitnych twórców sztuki współczesnej na korytarzach szkolnych. Ma na celu ekspozycję młodzieży na sztukę, co wpływa na ich codzienne życie, rozwija kompetencje społeczne i odpowiada na potrzeby emocjonalne. Projekt podkreśla terapeutyczną i edukacyjną rolę sztuki, budując świadomość jej społecznej wartości - kształtowanie postaw proaktywnych, rozwijanie wrażliwości, rozładowywanie napięć. Badania potwierdzają, że sztuka zwiększa satysfakcję życiową, wzmacniając człowieka i otwierając na nowe doświadczenia. Wędrówka obrazów sprzyja współpracy międzyszkolnej, zaangażowaniu młodzieży w kulturę i mobilizacji do samodzielnej realizacji działań kulturalnych, w tym spotkania z artystami. Projekt promuje korzystanie z kultury, dba o zdrowie psychiczne młodzieży i prezentuje niestandardowe formy edukacji.
Uzasadnienie:
W trakcie przeprowadzanej weryfikacji prawno – technicznej zgłoszonego zadania uznano, że nie spełnia ono zapisu § 5 ust. 2 pkt 4) Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczącego realności, celowości i efektywności planowanych wydatków.
Kosztorys zadania wg zasięgniętej przez Departament Kultury opinii, jest znacznie przeszacowany w pozycji dotyczącej praw autorskich, digitalizacji oryginalnych dzieł, wydruku na płótnie oraz przygotowania obrazów do montażu. Brak też planu wykorzystania oraz utrzymania/przechowywania wydrukowanych reprodukcji po zakończeniu zadania.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że zaproponowanie młodym ludziom obcowania z reprodukcjami wprawdzie z pewnością przyczyniłoby się do upowszechniania i popularyzacji współczesnej sztuki naszego regionu, jednak w czasach zdominowanych przez e-technologie, masmedia i reprotechnikę, jest to minimalizacja założonych celów uwrażliwienia i oswajania młodzieży ze sztuką. Największy efekt dotarcia do uczniów odniósłby ich kontakt z oryginalnym / autentycznym dziełem sztuki.