Opis projektu:
Cykl spotkań oraz badań poruszający tematykę związaną z rakiem prostaty, tarczycy oraz zdrowym trybem życia, mających na celu zwiększenie świadomości i edukację na temat profilaktyki oraz wczesnego wykrywania raka. Podczas spotkań , odbędą się różnorodne prezentacje i warsztaty, skoncentrowane na informowaniu uczestników o ważnych aspektach zdrowia, przeciwdziałaniu rakowi oraz promowaniu zdrowego trybu życia. Celem jest uświadomienie kobietom, mężczyznom oraz młodzieży, że regularne badania są kluczowe we wczesnym wykrywaniu raka, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i przeżycie.
Eksperci lub lekarze specjalizujący się w onkologii będą wygłaszać prezentacje na temat objawów i czynników, omawiać różne metody badań. Spotkania te dostarczą uczestnikom konkretnych informacji na temat zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej.
Uzasadnienie:
Przedmiotowe zadanie mogłoby być częścią programu polityki zdrowotnej (PPZ), tj. zespołu zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej ocenianych jako skuteczne, bezpieczne i uzasadnione, umożliwiających osiągnięcie w określonym terminie założonych celów, polegających na wykrywaniu i zrealizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych (czyli wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej) oraz poprawy stanu zdrowia określonej grupy świadczeniobiorców. Opracowanie PPZ na potrzebę realizacji zadania wymaga wdrożenia czasochłonnej procedury obejmującej, m.in. konieczność uzyskania opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ewentualna negatywna opinia dodatkowo wydłużyłaby powyższą procedurę. Dodatkowo nie zaleca się tworzenia PPZ trwających kilka miesięcy.
Zaobserwowanie efektów PPZ często jest możliwe dopiero po kilku latach jego funkcjonowania. Obranie zbyt krótkiego czasu jego trwania będzie skutkować brakiem możliwości określenia ewaluacji.
W związku z powyższym, zadanie nie jest możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego. Zgodnie z § 3 pkt 6 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego “zgłaszane zadania muszą być wykonalne prawno-technicznie i możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego”.
Ponadto, proponowane w projekcie badania: USG prostaty, USG tarczycy oraz badanie PSA są finansowane przez NFZ w ramach gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej.