Opis projektu:
Projekt dla mieszkańców subregionu zachodniego. Cele: zmniejszenie stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi, przeciwdziałanie wykluczeniu rodzin osób z chorobami psych. i otępiennymi, wyszkolenie specjalistów do pracy z chorymi psych. i ich bliskimi, poprawa relacji w rodzinach uczestników spotkań otwartego dialogu, pomoc rodzicom w problemach wychowawczych.
Działania:1 stworzenie grup wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, członków ich rodzin, opiekunów osób z chorobami otępiennymi, rodziców dzieci i nastolatków
2 prelekcje o chorobach psych. prowadzone przez osobę po kryzysie psych. i profesjonalistę
3 kurs otwarty dialog i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psych. dla chcących wspierać chorych psych.
4 sesje otwartego dialogu dla chorych psych. i ich bliskich
5 pokaz filmu o różnych podejściach do kryzysu psychotycznego i warsztaty z otwartego dialogu
Uzasadnienie:
Zadanie jest niezgodne z § 3 ust. 6 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego, którego zapisy stanowią, iż: „zgłaszane zadania muszą być wykonalne prawno-technicznie i możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego”.
Proponowane w ramach realizacji zadania interwencje stanowią świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej finansowane ze środków publicznych. Przedmiotowe zadanie mogłoby być częścią programu polityki zdrowotnej (PPZ), tj. zespołu zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej ocenianych jako skuteczne, bezpieczne
i uzasadnione, umożliwiających osiągnięcie w określonym terminie założonych celów, polegających na wykrywaniu i zrealizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych (czyli wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej) oraz poprawy stanu zdrowia określonej grupy świadczeniobiorców. Opracowanie PPZ na potrzeby realizacji zadania wymaga wdrożenia czasochłonnej procedury obejmującej m.in. konieczność uzyskania opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ewentualna negatywna opinia dodatkowo wydłużyłaby powyższą procedurę. Ponadto nie zaleca się tworzenia PPZ trwających kilka miesięcy. Zaobserwowanie efektów PPZ często jest możliwe dopiero po kilku latach jego funkcjonowania. Obranie zbyt krótkiego czasu jego trwania będzie skutkować brakiem możliwości określenia ewaluacji. Wobec powyższego zadanie nie jest możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego. Podsumowując, finansowanie przedmiotowego zadania przez Województwo Śląskie jest niezasadne oraz niemożliwe do sfinansowania w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.