Opis projektu:
System będzie służyć do monitorowania wpływu eksploatacji górniczej na powierzchnię i znajdującą się na niej zabudowę oraz infrastrukturę. System będzie się składał z sieci czujników drgań rozmieszczonych na terenie obecnej i przewidywanej eksploatacji górniczej oraz podsystemu geodezyjnego opartego na satelitarnym systemie INSAR, jak również pomiarów naziemnych. Dane zostaną zgromadzone w chmurze. System umożliwi również gromadzenie danych inwentaryzacyjnych infrastruktury budowlanej. Dane będą dostępne poprzez graficzną aplikację internetową.
Uzasadnienie:
Wnioskowane zadanie nie jest zgodne z kompetencjami Województwa Śląskiego. Zgodnie z art. 162 i 163 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 868), odpowiedzialnym za wykonywanie zadań w zakresie m.in. rozpoznawania i monitorowania zagrożeń geologicznych jest państwowa służba geologiczna, którą pełni Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
W 2006 r. Główny Geolog Kraju podjął decyzję o utworzeniu systemu, będącego źródłem informacji w zakresie zarządzania i planowania przestrzennego, którego celem jest ograniczenie strat wynikających z częstych naturalnych zagrożeń geologicznych. Jest to System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO), realizowany w ramach zadań państwowej służby geologicznej. Głównym celem jego jest przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom poprzez monitorowanie, zapobieganie, eliminowanie i dokumentowanie zagrożeń wynikających z ruchów masowych ziemi. Realizując to zadanie Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opracowuje Mapę osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi.