Opis projektu:
Celem utworzenia Centrum Szybkiej Diagnostyki i Leczenia Łysienia w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu Sp. z o.o. jest pomoc mieszkańcom województwa śląskiego w walce z łysiną. Będzie ona możliwa dzięki zakupowi odpowiedniego sprzętu medycznego służącego do szybkiej diagnostyki i rozpoczęcia skutecznego leczenia łysienia wśród większej liczby mieszkańców naszego regionu. Podkreślić należy, że obecnie łysienie stanowi ważny problem społeczny i szacuje się, że dotykać on może nawet 40% populacji zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Projekt zakłada budowę systemu fotowoltaicznego, aby urządzenia medyczne zakupione dla celów utworzenia Centrum Szybkiej Diagnostyki i Leczenia Łysienia, zasilane były za pomocą przyjaznych dla środowiska paneli fotowoltaicznych. Energia słoneczna redukuje zużycie paliw kopalnianych i emisję gazów cieplarnianych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa. (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 566) samorząd województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami, w tym w zakresie promocji i ochrony zdrowia. Z kolei art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 146) jest podstawą do opracowywania, wdrażania, realizowania i finansowania przez jednostki samorządu terytorialnego programów polityki zdrowotnej.
Zadanie w obecnym kształcie spełnia kryteria programu polityki zdrowotnej (PPZ), tj. zespołu zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej ocenianych jako skuteczne, bezpieczne i uzasadnione, umożliwiających osiągnięcie w określonym terminie założonych celów, polegających na wykrywaniu i zrealizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych (czyli wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej) oraz poprawy stanu zdrowia określonej grupy świadczeniobiorców.
Programy polityki zdrowotnej odnoszą się m.in.: do istotnych problemów zdrowotnych dotyczących całej lub określonej grupy świadczeniobiorców przy istniejących możliwościach eliminowania bądź ograniczania tych problemów oraz wdrożenia nowych procedur medycznych lub przedsięwzięć profilaktycznych skierowanych do zdefiniowanej populacji docelowej o określonej chorobie lub o określonym problemie zdrowotnym.
Zarząd Województwa Śląskiego uchwałą nr 2735/299/VI/2021 z dnia 22.12.2021 r. przyjął dokument pt. „Regionalna Polityka Zdrowia Województwa Śląskiego 2030” wraz z „Diagnozą strategiczną do dokumentu pn. Regionalna Polityka Zdrowia Województwa Śląskiego 2030” stanowiące załącznik nr 1 i 2 do tej uchwały.
Finansowane z budżetu Województwa Śląskiego zadania winny się wpisywać w dokumenty strategiczne w zakresie regionalnej polityki zdrowotnej, które szczegółowo identyfikują istotne dla mieszkańców województwa śląskiego problemy zdrowotne.
Zgłoszone zadanie: „Centrum Szybkiej Diagnostyki i Leczenia Łysienia” nie jest objęte programem polityki zdrowotnej, co stanowi przeszkodę w jego realizacji.
Ponadto wydatki ze środków publicznych powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, zgodnie z art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych. Z uwagi na fakt, że zadanie nie wpisuje się wprost w cele Regionalnej Polityki Zdrowia Województwa Śląskiego 2030, jak również mając na względzie brak potwierdzenia zasadności wdrożenia procedur objętych projektem poprzez stosowny program polityki zdrowotnej (w tym poprzez brak zaopiniowania projektu programu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) realizacja projektu rodzić będzie zarzuty dotyczące niespełnienia przesłanek art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.