Opis projektu:
Projekt przewiduje przeprowadzenie akcji bezpłatnych, profilaktycznych badań w zakresie profilaktyki czerniaka w pojeździe "gabinecie mobilnym” (wyposażonym w dermatoskop lub wideodermatoskop, w fotel do badania, klimatyzację, ogrzewanie i markizę), z których będzie mogło skorzystać minimum 300 osób. Badania będzie przeprowadzał lekarz dermatolog lub chirurg lub onkolog.
Czas akcji: 6 dni. Preferowany czas realizacji: od 1 kwietnia do 30 czerwca lub wrzesień - październik. Każdego dnia może być przebadanych 50-60 osób. Lokalizacje mobilnych punktów badań to: BIELSKO-BIAŁA, CIESZYN, ŻYWIEC. Z badań będą mogły skorzystać osoby pełnoletnie lub nieletni za zgodą opiekuna prawnego. Osoby z podejrzeniem nowotworu skóry otrzymają komplet informacji nt. dalszych kroków diagnostyki i możliwości podjęcia leczenia. Akcji będzie towarzyszył opiekun-koordynator.
Uzasadnienie:
Projekt pn. „Sprawdź swoje znamiona – mobilna akcja bezpłatnych badań skóry” zakłada przeprowadzenie akcji bezpłatnych, profilaktycznych badań w zakresie profilaktyki czerniaka w pojeździe wyposażonym w dermatoskop lub wideodermatoskop, stanowiących świadczenia opieki zdrowotnej z gwarantowanego koszyka świadczeń. Zgodnie z art. 9a ustawy
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednostka samorządu terytorialnego uwzględniając w szczególności mapę potrzeb zdrowotnych, wojewódzki plan transformacji oraz stan dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej na obszarze danego województwa, może finansować dla swoich mieszkańców świadczenia gwarantowane. Biorąc pod uwagę powyższe, z uwagi na m.in. brak deficytu świadczeń z zakresu dermatologii na terenie województwa śląskiego, nie ma możliwości finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zaproponowanego zakresu w ramach przedłożonego projektu. Przykładowo, zgodnie z Informatorem o Terminach Leczenia (terminyleczenia.nfz.gov.pl) do poradni dermatologicznej jest możliwość zapisania się na wizytę na bieżące terminy. Ponadto, w dokumentach strategicznych, o których mowa w art. 9a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, również nie wskazano występowania deficytu świadczeń z tego zakresu (dermatologii, nowotworów skóry). Tym samym, na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla finansowania tychże świadczeń poza podstawowym trybem ich udzielania, tj. w ramach świadczeń zakontraktowanych na podstawie umowy z NFZ. Należy mieć również na uwadze, iż zaproponowane zadanie, gdyby nie powyższe kryteria wykluczające, możliwe byłoby do zrealizowania w ramach programu polityki zdrowotnej, dalej PPZ. Jednakże, opracowanie PPZ wymaga uzyskania pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co zgodnie z art. 48 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest konieczne, aby program mógł być realizowany. Przygotowanie programu wraz z jego opiniowaniem przez Agencję to okres min. 4-5 miesięcy. Ponadto, co do zasady PPZ jest przedsięwzięciem wieloletnim (np. 2-3 lata realizacji), m.in. ze względu na konieczność przeprowadzenia ewaluacji programu. Jednorazowa akcja profilaktyczna zaproponowana w zadaniu nie umożliwia określenia efektów zdrowotnych w populacji będących skutkiem realizacji programu. Zaznaczyć należy także, że PPZ realizowany przez Województwo powinien obejmować swoim zasięgiem obszar całego województwa, a nie wybranego podregionu, co również stoi w konflikcie z założeniami wnioskowanego zadania. Podsumowując, zgodnie z §3 ust. 6 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego “zgłaszane zadania muszą być wykonalne prawno-technicznie i możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego”.