Opis projektu:
Żywieckie Gody to najstarsza i największa w okresie zimowym impreza folklorystyczna w Beskidzie Żywieckim i Śląskim. To spotkanie grup kolędniczych i obrzędowych działających na tym terenie, w którego programie oprócz przesłuchań konkursowych i koncertu finałowego znajduje się wiele imprez i działań o charakterze edukacyjnym i promocyjnym, m.in. warsztaty, konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych, kuligi, itp. Charakterystyczną cechą imprezy są występy tzw. "Dziadów noworocznych" i "Szlachciców", czyli osób przebranych za najróżniejsze postacie, gdzie każda z nich jest odzwierciedleniem jakiejś cechy. Dzięki Żywieckim Godom do tej pory zachowało się w Beskidach wiele archaicznych form kolędowania, jak: dziady, szlachcice, mikołaje czy jukace. Żywieckie Gody to nieodłączny element kultury naszego regionu, dlatego warto go kultywować i promować.
Uzasadnienie:
Zgodnie z Regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (§ 3, ust. 6, pkt 3) zgłaszane zadania nie mogą dotyczyć organizacji kolejnej edycji wydarzenia cyklicznego.
Żywieckie Gody to najstarszy i największy konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Jest to impreza cykliczna, organizowana każdego roku. W 2021 roku odbyła się 52 edycja tej imprezy. Głównymi organizatorami tego przedsięwzięcia są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce, a zadanie jest finansowane m.in. ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Informacje na temat poprzednich edycji Żywieckich Godów znajdują się m.in. na stronie Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej
http://www.rok.bielsko.pl/imprezy.php?cat_id=imprezy_zg
Reasumując zadanie pn. Żywieckie Gody nie spełnia wymogów Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego w związku z czym zostaje zweryfikowane negatywnie.