Opis projektu:
Zadanie polega na zorganizowaniu przez Urząd Marszałkowski konkursu w którym przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej oraz inne placówki pomocowe z regionu, mogłyby ubiegać się o oczyszczacze powietrza, kompostowniki oraz zbiorniki do gromadzenia deszczówki. Nazwa zadania i sugerowana nazwa konkursu: trzy żywioły, dotyczy działań edukacyjnych i proekologicznych, w myśl zasady myślimy globalnie, działamy lokalnie.
Zadanie jest w pełni zgodnie z polityką krajową i europejską dotyczącą przeciwdziałaniu zmian klimatycznych i lepszemu wykorzystaniu zasobów. Jego planowany przebieg będzie wyglądał następująco:
● kampania informacyjna
● zakup mauzerów na wodę, oczyszczaczy powietrza i kompostowników
● stworzenie regulaminu konkursu oraz organizacja warsztatów edukacyjnych
● ogłoszenie konkursu i jego rozstrzygnięcie
● przekazanie sprzętu do placówek
● monitorowanie wykorzystania sprzętu
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 3 pkt 1 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszane zadania muszą mieścić się w granicach zadań własnych Województwa. Zakup 100 oczyszczaczy powietrza, 100 drewnianych kompostowników i 100 zbiorników na deszczówkę m. in. dla przedszkoli, szkół, domów pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych swoim zakresem wpisuje się w zadania własne gminy opisane w art. 7 ust. 1 pkt. 6, 6a i 8 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1038) oraz w art. 4 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1038). Ponadto art. 93 ust. 2 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1006) stanowi, iż prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej należy do powiatu lub podmiotu, któremu powiat zlecił realizację tego zadania na podstawie art. 190 wspomnianej ustawy. Dodatkowo w przypadku szkół przywołać należy przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), zgodnie z art. 8 ust. 15 zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi lub specjalnymi, przedszkoli integracyjnych i specjalnych oraz innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 32 ust. 2, szkół podstawowych, w tym integracyjnych oraz z oddziałami integracyjnymi lub specjalnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych, szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, należy do zadań własnych gmin. Natomiast w ust. 16 ww. Ustawy wskazano, iż zakładanie i prowadzenie publicznych szkół podstawowych specjalnych, szkół ponadpodstawowych, w tym integracyjnych oraz z oddziałami integracyjnymi lub specjalnymi, szkół sportowych i mistrzostwa sportowego oraz placówek wymienionych w art. 2 pkt 3-8, z wyjątkiem szkół i placówek o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, należy do zadań własnych powiatu. Według § 3 ust. 6 pkt 4 Regulaminu MBO, zgłaszane zadania nie mogą dotyczyć realizacji zadań stanowiących wyłącznie zadania własne gminy lub powiatu, albo wykonywanych na majątku gminy lub powiatu. Zatem z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego nie może być finansowane wyposażanie jednostek organizacyjnych, których prowadzenie stanowi zadanie własne gminy lub powiatu.
W związku z powyższym po analizie zgłoszonego zadania zasadnym jest stwierdzić, iż modyfikacja zadania, polegająca na usunięciu z niego podmiotów, dla których organem prowadzącym jest gmina lub powiat i pozostawienie możliwości realizacji zadania jedynie w szkołach prowadzonych przez Województwo Śląskie (8 podmiotów), prowadziłaby do istotnej zmiany zadania, a w efekcie do powstania całkowicie nowego projektu. Biorąc pod uwagę skalę zmian (zmniejszenie liczby podmiotów o 92%), zmiana ta nie może zostać uznana za modyfikację częściową, o której mowa w § 3 ust. 27 regulaminu MBO. Ponadto ograniczenie zadania w zakresie skali jego realizacji o co najmniej 92% spowodowałoby, iż nowy projekt najprawdopodobniej nie spełniałby kryterium minimalnej wartości.
Uwzględniając powyższe brak jest dostatecznych przesłanek, aby zadanie „Trzy żywioły – EKO działania dla Śląska” było realizowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.