Opis projektu:
Monopoly jest to gra planszowa, która polega na pomnażaniu kapitału poprzez handlowanie nieruchomościami i pobieranie czynszu od pozostałych graczy.
Propozycja specjalnej edycji tej gry o nazwie MONOPOLY - ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE to gra, która obejmowałaby cztery miasta: Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Będzin oraz Czeladź i podkreślałaby region Zagłębia Dąbrowskiego. Na planszach znajdowałyby się charakterystyczne miejsca tych czterech miast regionu. Motywem przewodnim gry byłaby tematyka związana z historią tychże miast.
Uzasadnienie:
1. Zgodnie z:
a) par. 3 ust. 1 Regulaminu MBOWŚL zgłaszane zadania muszą się mieścić w granicach zadań własnych Województwa,
b) par. 3 ust. 2a pkt 4 MBOWŚL zadanie nie mogą dotyczyć zadań stanowiących zadania własne gminy lub wykonywanych na majątku gminy.
Z opisu zadania wynika, że głównym celem zadania jest produkcja gry planszowej na licencji Monopoly, która polega na pomnażaniu kapitału poprzez handlowanie nieruchomościami i pobieraniu czynszu od pozostałych graczy. Grafika plansz ma nawiązywać do charakterystycznych miejsc czterech miast Zagłębia Dąbrowskiego tj. Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi. Gra ma stanowić artykuł promocyjny, którym będą dysponować Wydziały Promocji Urzędów Miast Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi. Zatem głównym celem zadania będzie promocja ww. miast, czyli zadań własnych gminy określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 18 ustawy o samorządzie gminnym.
2. Zgodnie z par. 3 ust. 5 pkt 2 Regulaminu MBOWŚL dla zadań, w których wskazano szczegółową lokalizację należy dostarczyć zgodę władającego obiektem/terenem na realizację zadania.
Dostarczona zgoda Pełnomocnika Prezydenta Miasta Sosnowca ds. Kultury, Rozwoju i Dialogu Społecznego dotyczy zgłoszenia projektu „Gra planszowa MONOPOLY – ZAGŁĘBIE DĄBROWSKIE” do II edycji MBOWŚL. W zgodzie nie określono zakresu zadania oraz sposobu w jaki w tej lokalizacji zadanie miałoby być zrealizowane. W uzasadnieniu zadania wskazano dodatkowe podmioty zaangażowane w zadanie tj. wydziały promocji urzędów miast: Dąbrowa Górnicza, Będzin i Czeladź. Jednak podmioty te nie zostały wpisane w tabelę „zasięg oddziaływania zadania”. Nie dostarczono również zgód ww. podmiotów.
3. Zgodnie z par. 3 ust. 15 pkt 4 Regulaminu MBOWŚL weryfikacja prawno-techniczna zadań prowadzona jest w szczególności pod kątem realności, celowości i efektywności planowanych wydatków.
Zważywszy na cel działania samorządu województwa przedstawiony kosztorys zadania jest niecelowy i nieefektywny. Osiągnięte efekty będą niewspółmierne do założonej kwoty.