Opis projektu:
Piknik edukacyjny oraz gra interaktywna na smartfony dotycząca zagrożeń zatruciem tlenkiem węgla dla mieszkańców miast Siemianowic Śląskich i Piekar Śląskich.
Dzieci podczas pikniku obejrzą przedstawienie teatralne, pokaz iluzjonisty, skorzystają z gier i zabaw pod czujnym okiem animatorów. Dodatkową atrakcją będą dmuchańce, fotobudka, stanowiska z popcornem i watą cukrową.
Profesjonaliści podczas pikniku wyjaśnią, jak w okresie grzewczym zapobiec zatruciom tlenkiem węgla oraz jak postępować po oparzeniu.
Aktywni uczestnicy otrzymają nagrody w postaci czujników czadu, które ostrzegą w sezonie grzewczym o czyhającym zagrożeniu
Po powrocie z pikniku wszyscy zainteresowani, a w szczególności Dzieci będą mogli obejrzeć edukacyjne filmiki oraz zagrać na smartfonach w interaktywną grę.
Oddaj głos na projekt, który wzbogaci Twoja wiedzę oraz pomoże Ci zabezpieczyć Twój dom w czujnik czadu.
Uzasadnienie:
Głównym przedmiotem wnioskowanego zadania będzie zakup czujników tlenku węgla w ilości 1000 szt. dla mieszkańców miast Siemianowice Śląskie i Piekary Śląskie, którego koszt oszacowano na kwotę 100 000 zł. Czujniki tlenków węgla powinny stanowić element wyposażenia nieruchomości, w których zainstalowane są piecyki gazowe lub piece znajdujące się w izbach mieszkalnych. Nie wszyscy mieszkańcy będą spełniać te warunki, co powoduje brak dokonania oceny czy osoba, która otrzyma taki czujnik faktycznie jest osobą uprawnioną do jego otrzymania oraz czy zostanie on także zamontowany przez tę osobę. Zadanie to nie należy do przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, lecz związane jest z bezpieczeństwem eksploatacji urządzeń technicznych. W ramach zadania przewidziana została również organizacja 2 pikników rodzinnych, podczas których zaplanowano atrakcje niezwiązane z tematyką wydarzenia (np. występ iluzjonisty, modelowanie balonów, bańki mydlane, brokatowe tatuaże itp.). Zagadnienia mające być przedmiotem kampanii edukacyjno-informacyjnej, np. przeciwdziałanie zatruciom tlenkiem węgla, nauka rozpalania pieców i kominków, zapewnienie właściwej ewakuacji, nie stanowią kompetencji województwa. Biorąc powyższe pod uwagę, podczas oceny wniosku stwierdzono, że zadanie ma charakter lokalny, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2020 r., poz. 713), zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, które obejmują m.in. sprawy związane z gospodarką nieruchomościami, ochroną środowiska i przyrody oraz ochroną zdrowia.