Opis projektu:
Głównym celem zadania jest przeciwdziałanie marginalizacji młodzieży z Rudy Śląskiej i Świętochłowic, poprzez włączenie ich w działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego. W ramach zadania zostanie utworzona Młodzieżowa Drużyna Ratownicza w skład w której wejdzie 15 osób w wieku od 14 lat do 25 lat. Ideą przewodnią działań jest, by misja drużyny odbiła się szerokim echem wśród młodzieży zamieszkującej dzielnice (m .in. Nowy Bytom, Chebzie, Lipiny, Chropaczów) gdzie występują na dużą skale różne problemy społeczne. Jednolite, wyróżniające uczestników koszulki, wyposażenie w torby pierwszej pomocy, drobne gadżety z logotypem drużyny, zajęcia prowadzone w terenie, udział drużyny w imprezach miejskich, wszystko to ma na celu wzbudzenie zainteresowań młodych ludzi. Efektem dodanym zadania będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.
Uzasadnienie:
Celem zadania pn. „MDR” - aktywizacja młodzieży poprzez włączenie ich w działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego zgłoszonego w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego jest przeciwdziałanie marginalizacji młodzieży z Rudy Śląskiej i Świętochłowic, poprzez włączenie jej w działania na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Przedstawiciele w/w grupy docelowej mają zostać objęci wsparciem w postaci pracy socjalnej, streetworkingu oraz szkoleniem z zakresu pierwszej pomocy, które zakończone zostanie egzaminem Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej.
Zgodnie z zapisami § 3 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego zadania zgłoszone do II edycji MBO muszą mieścić się w granicach zadań własnych Województwa.
Problematyka przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i wspierania środowisk narażonych na marginalizację uregulowana została w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Zgodnie z w/w ustawą realizacja pracy socjalnej leży w kompetencji gminy (jest to zadanie o charakterze obowiązkowym gminy), natomiast do zadań samorządu województwa w tym obszarze należą:
- opracowanie, aktualizowanie i realizacja strategii wojewódzkiej w zakresie polityki społecznej będącej integralną częścią strategii rozwoju województwa obejmującej w szczególności programy: przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi – po konsultacji z powiatami;
- organizowanie kształcenia, w tym prowadzenie publicznych szkół służb społecznych oraz szkolenia zawodowego kadr pomocy społecznej;
- rozpoznawanie przyczyn ubóstwa oraz opracowywanie regionalnych programów pomocy społecznej wspierających samorządy lokalne w działaniach na rzecz ograniczania tego zjawiska;
- diagnozowanie i monitorowanie wybranych problemów społecznych w regionie;
- inspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej;
- koordynowanie działań na rzecz sektora ekonomii społecznej w regionie;
- sporządzanie sprawozdawczości oraz przekazywanie jej właściwemu wojewodzie, w formie dokumentu elektronicznego, z zastosowanie systemu teleinformatycznego;
- sporządzanie oceny zasobów pomocy społecznej, na podstawie ocen sporządzonych przez gminy i powiaty z obszaru województwa, uwzględniającej kwestie i problemy społeczne wynikające z przyjętej strategii wraz z projektami, o których mowa w pkt 3 i przekazanie ich właściwemu wojewodzie do dnia 31 lipca każdego roku.
Wobec powyższego, należy wskazać, iż zadanie będące przedmiotem ocenianego wniosku nie leży w kompetencji samorządu województwa. Skutkuje to niemożnością realizacji ww. zadania w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.