Opis projektu:
Zdanie będzie polegało na realizacji 2 różnych form zajęciowych, dla dzieci 32 będących pod pieczą rodzin zastępczych co przyczyni się do lepszego rozwoju dzieci i ich zainteresowań, pozwoli radzić sobie lepiej z emocjami związanymi trudną sytuacją (brakiem rodziców). Zajęcia przyczynią się do rozwoju dzieci w sferze poznawczej, sferze emocjonalno-motywacyjnej i sferze działaniowej. Zadanie będzie realizowane przez Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa oddział w Orzeszu.
Zajęcia będą w formie warsztatów artystycznych oraz muzycznych . Będą realizowane na terenie powiatu mikołowskiego. Okres realizacji zadania to 5 miesięcy.
Uzasadnienie:
Zadanie pn. „Szansa na lepsze jutro” zgłoszone w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zakłada realizację zajęć rozwijających w formie warsztatów artystycznych i muzycznych dla 32 dzieci będących pod opieką rodzin zastępczych.
Zgodnie z zapisami § 3 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego zadania zgłoszone do II edycji MBO muszą mieścić się w granicach zadań własnych Województwa. Problematyka rodzin zastępczych oraz szerzej pieczy zastępczej uregulowana jest w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z przepisami ww. ustawy praca z rodzinami zastępczymi oraz wspieranie rodzin zastępczych leży w kompetencjach powiatu. Do zadań własnych województwa należy natomiast:
- prowadzenie interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych i regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych;
- opracowywanie programów dotyczących wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, będących integralną częścią strategii rozwoju województwa;
- promowanie nowych rozwiązań w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
- szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr jednostek organizacyjnych samorządu gminnego i powiatowego;
- sporządzanie sprawozdań rzeczowo-finansowych z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz przekazywanie ich właściwemu wojewodzie, w wersji elektronicznej, z zastosowaniem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 187 ust. 3.
Wobec powyższego, należy wskazać, iż zadanie będące przedmiotem ocenianego wniosku nie leży w kompetencji samorządu województwa. Skutkuje to niemożnością realizacji ww. zadania w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.