Opis projektu:
Projekt przewiduje kompleksowe wdrożenie 134 symulacji biznesowych (on-line) do 32 szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego (szczegóły – zał. 1):
1) zakup licencji (z 10 letnim utrzymaniem i wsparciem) symulacji biznesowych na wybrane przez szkoły branże (zgodne z zapotrzebowaniem i zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, dyrekcji)
2) przeszkolenie i certyfikacja 1-3 nauczycieli na szkołę (on-line)
3) bezpłatne prowadzenie zajęć przez przeszkolonych nauczycieli z wykorzystaniem platformy (np. podstawy przedsiębiorczości, przedmioty zawodowe lub/i lekcje dodatkowe)
4) 10-letni technical support dla nauczycieli i uczniów + aktualizacje
5) dostarczenie instrukcji obsługi symulatorów.
Symulacje biznesowe to aplikacja komputerowa (chmura, on-line) umożliwiająca podejmowanie realistycznych decyzji biznesowych tj. organizacja stanowisk, HR, marketing, sprzedaż, feedback, itd.
Uzasadnienie:
I. Zgłoszone do realizacji w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (edycja II) zadanie pn.: „Wirtualny biznes – realne kompetencje! Symulatory biznesu dla wybranych szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego” dotyczy szkół ponadpodstawowych. Zgodnie z art. 8 ust. 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r., poz. 910) zakładanie i prowadzenie publicznych szkół podstawowych specjalnych, szkół ponadpodstawowych, w tym integracyjnych oraz z oddziałami integracyjnymi lub specjalnymi, szkół sportowych i mistrzostwa sportowego oraz placówek wymienionych w art. 2 pkt 3-8, z wyjątkiem szkół i placówek o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, należy do zadań własnych powiatu. Wniosek dotyczy szkół ponadpodstawowych, dla których organami prowadzącymi są powiaty i miasta na prawach powiatu. Nie jest to zatem zadanie własne Województwa Śląskiego, które zgodnie z art. 8 ust. 22 przywołanej ustawy, zakłada i prowadzi publiczne placówki doskonalenia nauczycieli, biblioteki pedagogiczne oraz szkoły i placówki wymienione w ust. 16 o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym. W związku z powyższym zadanie nie może być finansowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Zgodnie z § 3 ust. 1 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (edycja II) zgłaszane zadania muszą mieścić się w granicach zadań własnych Województwa.
II. Ponadto zakup symulacji biznesowych przez Województwo Śląskie i nieodpłatne ich użyczanie przez 10 lat szkołom jest sprzeczne z § 3 ust. 2 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (edycja II), który wskazuje iż zgłaszane zadania muszą być wykonalne prawno-technicznie i możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Z kolei potraktowanie zadania jako jednorazowy zakup licencji, który objęty będzie 10 letnim wsparciem producenta nie jest możliwe, gdyż co do zasady jednorazowa płatność z góry za wykonanie zadania implikuje możliwość powstania sytuacji, gdy wskazany we wniosku podmiot przestanie korzystać z aplikacji lub producent programu nie będzie w stanie świadczyć usługi w sposób nieprzerwany.
W takiej sytuacji zakup byłby nieuzasadniony w aspekcie realności, celowości i efektywności planowanego wydatku (§ 3 ust. 15 pkt 4 Regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego – II edycja).