Opis projektu:
Już dawno nauczyliśmy się odzyskiwać srebro czy miedź z niepotrzebnych przedmiotów. Robimy to, bo metale są zbyt wartościowe. Najwyższy czas, by zacząć traktować plastik w ten sam sposób — nie jako śmieć, a jako cenny surowiec.
Zbudujemy na Śląsku sieć pracowni edukacyjnych, w których każdy będzie miał szansę nauczyć się jakie są rodzaje plastiku, sposoby jego przetwarzania oraz zagrożenia za nim stojące. Wykorzystany zostanie pomysł stworzony przez społeczność Precious Plastic (preciousplastic.com). Na zasadach wolnej licencji udostępniają oni pełną dokumentację potrzebną do zbudowania maszyn, aranżację pracowni oraz pomysły na produkty, które możemy wytwarzać z odzyskanego plastiku.
Razem z pracownią opracowane zostaną Sylabusy oraz scenariusze eko-lekcji. Zależy nam, aby dopasować ofertę do różnych grup oraz zaangażować je w rywalizację — kto przetworzy więcej plastikowych śmieci.
Uzasadnienie:
W trakcie weryfikacji prawno-technicznej stwierdzono, iż niniejsze zadanie jest niezgodne z kompetencjami Województwa Śląskiego. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454) utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Mając na uwadze powyższe, projekt zadania zgłoszonego do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego został zweryfikowany negatywnie.