Opis projektu:
W dzisiejszych czasach bardzo cenione jest ekologiczne podejście do różnych aspektów naszego życia. I słusznie. Jednak zaniedbywane jest pod tym względem zdrowie prokreacyjne. Celem zgłaszanego projektu jest utworzenie ogólnodostępnych poradni - punktów konsultacyjnych obsługiwanych przez wykwalifikowanych nauczycieli bądź instruktorów metod rozpoznawania płodności. Taki nauczyciel-instruktor, posiadający aktualne uprawnienia do nauczania konkretnej metody, nauczy jakie markery płodności można obserwować, jak je notować i jak je interpretować w kontekście wyznaczania tzw. dni płodnych pary, oraz jakie czynniki mogą wskazywać na ewentualne nieprawidłowości, z którymi należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i leczenia.
Fachową i skuteczną pomoc będzie można także uzyskać w sytuacji odstawienia środków antykoncepcyjnych oraz interpretacji objawów w okresie okołomenopauzalnym.
Uzasadnienie:
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (Dz.U. z 2016 r. poz. 1492) podmiotem odpowiedzialnym za realizację celu operacyjnego 6: Poprawa zdrowia prokreacyjnego jest minister właściwy do spraw zdrowia we współpracy z ministrem właściwym do spraw: rodziny, pracy, zabezpieczenia społecznego oraz oświaty i wychowania.
Wobec powyższego realizacja działań w zakresie zdrowia prokreacyjnego nie należy do kompetencji samorządu województwa.